• Myj rączki - nie będziesz miał gorączki

• „Myj rączki, a nie będziesz mieć gorączki…”

Początek roku szkolnego w Przedszkolu nr 287 „Piotrusia Pana”

„Myj rączki, a nie będziesz mieć gorączki” hasło proste i szybko wpadające w ucho, wymyślone przez Panią Martę - jedną z naszych niezastąpionych Pań woźnych. To słowa, które w obecnej rzeczywistości związanej z pandemią COVID-19 są myślą przewodnią większości placówek oświatowych w naszym kraju. Jeszcze w marcu nikt nie spodziewał się, że sytuacja związana z koronawirusem tak bardzo zmieni nasze dotychczasowe życie, nasze przyzwyczajenia i najbliższe otoczenie. Dla wielu z nas był to okres bardzo trudny. Izolacja w domu, pogodzenie obowiązków domowych z praca zdalną, a także nauczaniem zdalnym było nie lada wyzwaniem. Nie tylko my dorośli czuliśmy się przytłoczeni ciężarem sytuacji, jaki na nas spadł. W stresie i powadze sytuacji musiały odnaleźć się także dzieci. Obostrzenia w jednej chwili zmieniły ich beztroskie życie w trudną  do zrozumienia rzeczywistość. Zakaz widywania się z rówieśnikami, uczęszczania do przedszkola, wychodzenia na plac zabaw  to dla nich wyjątkowa sytuacja, w której niełatwo było się odnaleźć. Powrót do przedszkola po tak długiej przerwie wiązał się nie tylko ze stresem (i zarazem podekscytowaniem), ale także odnalezieniem się w pandemicznych realiach. Panie chodzące w maseczkach i przyłbicach, mierzenie temperatury przed wejściem do przedszkola, konieczność utrzymywania bezpiecznej odległości to tylko kilka przykładów nowej przedszkolnej rzeczywistości. Aby zmniejszyć strach i lęk przed nowym, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny  w naszym przedszkolu akcją „Myj rączki, a nie będziesz mieć gorączki!”. Miała ona na celu uświadomienie dzieciom, czym jest wirus oraz jak ważne i konieczne jest teraz dbanie o higienę. Każda z nauczycielek pracujących w przedszkolu na początku roku przeprowadziła zajęcia, które miały oswoić dzieci z koniecznością częstego mycia  i dezynfekowania rąk oraz noszenia maseczek przez pracowników placówki. Maluchy dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami na temat pandemii. Każde z nich wie, że wirus jest niewidzialnym, „nieproszonym gościem”, z którym można podjąć walkę za pomocą wody i mydła. Do akcji chętnie włączyli się także rodzice. Razem ze swoimi pociechami wykonali około 80 prac plastycznych, obrazujących i uświadamiających, jak przestrzegać higieny i walczyć z wirusem. Rysunki oraz hasła i wierszyki ozdobiły bramy wejściowe przedszkola. Była to prawdziwa galeria stworzona przez naszych wspaniałych podopiecznych i ich kreatywnych rodziców, z których jesteśmy bardzo dumni!

Autor: Karolina Babecka